Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin (HBDH) “Kızıldere ruhuyla faşizmi yıkacağız özgürlüğü kazanacağız” şiarıyla düzenlediği etkinlik Darmstadt’ta gerçekleşti.

Basın Açıklamaları

Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin (HBDH) “Kızıldere ruhuyla faşizmi yıkacağız özgürlüğü kazanacağız” şiarıyla düzenlediği etkinlik Darmstadt’ta gerçekleşti.

HBDH‘ın 8. ve KBDH’ın 7. kuruluş yılı dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlik kitlenin yoğun katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.

Devrim, sosyalizm ve demokrasi mücadelesinde toprağa düşenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan program, bileşenler adına konuşmalar ve müzik dinletileriyle devam etti.

Tertip komitesi adına yapılan konuşmada, bu süreçte birleşik mücadelenin bir zorunluluk ortaya olarak çıktığı vurgusu yapıldı. Konuşmanın devamında gerek yaşanan deprem felaketi gerekse sonrasındaki seçim sürecine ilişkin birleşik mücadelenin reddedilemez bir gerçek olduğunun, birlikteliğin olabildiğince büyütmenin sorumluluk olduğu gerçeğinin görünmesi gerektiğine dikkat çekildi.

KBDH adına yapılan konuşmada da, kadın düşmanı bir sistem ve iktidar ile karşı karşıya olunduğunun, zaten var olan kadın sorununun İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasıyla birlikte daha da yoğunlaştığının altı çizildi. KBDH‘ın kurulduğu günden bugüne hak alma mücadelesinde büyük bedeller ödenerek bugünlere gelindiğini ve bu ayrımcı, cinsiyetçi zihniyetin ancak ve ancak birleşerek yıkılacağının görünmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Konuşmada, “Hedefimiz bu faşizan, IŞİD zihniyetini tamamen yok etmektir, bu da ancak ve ancak birleşik bir devrimci mücadeleyle mümkündür. Bu hedefimize ulaşana kadar da mücadelemiz kesintisiz bir şekilde devam edecektir” vurgusu yapıldı.

İşçiler, emekçiler, farklı cinsiyetler, farklı kültür ve inançlar üzerindeki baskı, sindirme ve yok saymalara karşı birleşik mücadelenin yükseltilmesinin öneminin kaydedildiği konuşmanın devamında, “Kadınlar ancak ve ancak birleşik bir mücadele ile bu eril sistemden kurtulabilirler, bu bağlamda tüm kadınları birleşik mücadelede inisiyatif almaya ve bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz” ifadeleri kaydedildi.

HBDH Avrupa adına yapılan konuşmada ise, yine birlikteliğin önemi öne çıkarılarak, halkların kurtuluşunun militan bir duruşla birleşik mücadeleden geçtiğinin önemine vurgu yapıldı. Ülkemizdeki mevcut seçim sürecini de değerlendiren HBDH, yalnızca seçimin halkların kurtuluşu, özgürlüğü için bir yöntem olmadığına, seçimin yanı sıra mücadelenin aynı zamanda sokakta devam etmesi gerektiğine, asıl kazanımın militan bir ruhla sokakta yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından, etkinlik sanatçılar Yıldız Aslan ve Hasan Sağlam’ın ezgileriyle devam etti ve halaylar eşliğinde coşkulu bir şekilde son buldu.

0 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir